Gėlynas yra išskirtinai stilingas namų aplinkos puošybos elementas, bet kuriam kiemui suteikiantis gyvybės ir jaukios elegancijos. Šiandien galima formuoti pačių įvairiausių dydžių, skirtingų tipų ir formų kompozicijas: aplinką gali puošti ovalūs, kvadratiniai, apvalūs, stačiakampiai ir kitokios formos gėlynai, papuošti daugiametėmis ar vienmetėmis gėlėmis. Tiesa, jei norite, kad dekoratyvinės gėlės kiemą puoštų ne vienerius metus, aplinkos tvarkymas privalo tapti prioritetu jūsų kiemo darbų sąraše.
Formuodami gėlynus, galite rinktis iš pačių įvairiausių dekoratyvių augalų rūšių ir jų veislių. Jei siekiate geriausio rezultato, pasidomėkite konkrečių augalų savybėmis ir jų priežiūros ypatybėmis – gėlyne sodinkite tik tarpusavyje derančius augalus. Būtinai įvertinkite ir vietą, kurioje ketinate įrengti pasirinktą kompoziciją. Nepamirškite, kad aplinkos tvarkymas prasideda nuo tinkamos vietos parinkimo, t. y. turite nuspręsti, ar gėlynų norite džiaugtis vidiniame kieme, ar gėlėmis puošite vietą šalia tvoros?
Rinkdamiesi gėles, visų pirma sudarykite jų sąrašą. Nepamirškite įtraukti ir svogūninių gėlių, pražystančių pavasarį. Ieškokite margaspalvių augalų, žydinčių įvairiais metų laikais. Visas gėles suskirstykite į kategorijas pagal jų aukštį, spalvą ir žydėjimo laiką. Tuomet galite pereiti prie plano – nusibraižykite būsimo gėlyno planelį ir sužymėkite pasirinktų gėlių derinį, t. y. sukurkite būsimos kompozicijos eskizą. Gėlyno plotas parenkamas atsižvelgus į bendrą kiemo teritoriją, tačiau paprastai jis užima ne daugiau nei 10 proc. visos aplinkos.
Gėlyno kūrimas – tai kūrybinių idėjų reikalaujantis procesas. Nepamirškite, kad tik teisingas augalų parinkimas ir tinkamas jų išdėstymas papuoš jūsų kiemo aplinką. Jei nesilaikysite dermės principo ir nepaisysite pagrindinių gėlyno įrengimo taisyklių, jūsų kiemas atrodys lyg netvarkinga laukymė. Gėlyno kūrimas susideda iš kelių pagrindinių etapų. Pirmiausia, įvertinus dirvožemį ir konkretaus regiono klimato sąlygas, parenkami kokybiški ir sveiki sodinukai, kurie sodinami pagal numatytą planą. Beje, nereikėtų pamiršti, kad kompozicija kuriama ne tik iš žydinčių gėlių, bet ir iš visus metus žaliuojančių augalų ir krūmų, jaukių takelių ir dailių akmenų. Planuodami gėlyną, turite galvoti apie visus metus, t. y. sukurti nepertraukiamą žydėjimą. Jei siekiate išlaikyti spalvų harmoniją, pagalvokite apie tam tikras spalvines kompozicijas, pvz., tos pačios spalvos gėlėmis užsodinkite skirtingus kiemo kampus.
Pirmiausia sodinkite aukštas ir stambių lapų gėles, po to imkitės vidutinio aukščio augalų ir galiausiai pereikite prie mažiausių gėlyčių. Svogūninės gėlės sodinamos rudenį nedidelėmis grupelėmis. Galvodami apie pavasarį nepamirškite ir narcizų, snieguolių, viendienių, astrūnų, katilėlių, bergenijų ir melsvių. Sodindami gėles, nepersistenkite – itin didelė spalvų ir augalų įvairovė aplinkiniams kels juoką. Jei nusprendėte apsiriboti pavienėmis gėlėmis, nepamirškite, kad tokie augalai privalo išsiskirti – rinkitės itin aukštas, ryškiomis spalvomis žydinčias ir sodriais lapais išsiskiriančias gėles. Jei žavitės laisvos formos kompozicijomis, tačiau nemėgstate pavienių augalų, pagalvokite apie gėlių grupes. Grupėms siūlomos daugiametės gėlės. Kurdami tokio tipo gėlyną, venkite ovalių ir griežtų formų – pagalvokite apie po visą kiemą išsibarsčiusias arba vingiuojančias gėlių grupes. Beje, laisvo tipo gėlynai dažniausiai įrengiami arčiau kelio, pastatų ar takelių.