Vaisiuose yra daug vandens, todėl jų kvapiosios medžiagos per daug išsisklaidžiusios ir negali būti naudojamos parfumerijoje. Tik citrusai, kurių žievėje sukauptos kvapiosios medžiagos, ir tie vaisiai, kuriuos galima džiovinti, yra naudojami parfumerijos pramonėje. Specialistai parfumeriai pavadino hesperidais citrinų, mandarinų, apelsinų ir kitokių vaisių aromatines medžiagas, kurios yra visų rūšių odekolono ir tualetinio vandens sudedamoji dalis.
Citrina
Eterinis aliejus gaunamas išspaudus vaisiaus Otrus limon žievę; citrinmedis auginamas Italijoje, Floridoje, Pietų Amerikoje ir Dramblio Kaulo Krante. Šis kvapusis eterinis aliejus naudojamas kaip pagrindinė medžiaga ir suteikia kvepalams šviežumo atspalvį. Citrina kaip mums yra žinoma išsiskiria savo rūgštumu, todėl parfumerijos pramonėje naudojama tam, kad užtikrintų stipresnio aromato įsiskverbimą ir išliekamumą, citrinos rūgštis sustiprina jau esamus išgautas kvapų gamas.
Apelsinas
Norint gauti kvapųjį eterinį aliejų, kuris nuostabiai įsipina į odekolono ar tualetinio vandens kvapą, naudojamos karčiojo apelsino (Otrus auran-tium amarą) ir saldžiojo apelsino (Otrus aurantium dulcis) žievės. Apelsinas kvepalams ir jų aliejams suteikia lengvo saldumo ir tuo jis yra ypatingas ir traukiantis parfumerius. Apelsiną dažnai mėgsta įdėti versace mados namų idėjos kvepalų architektai.
Mandarinas
Otrus reticulata kilęs iš Kinijos, kur jo vaisius pateikdavo mandarinams. Iš jo žievės išspaudžiamas kvapusis aliejus. Mandarinas kaip ir jo brolis apelsinas suteikia kvepalams saldumo pojūti, todėl nereikia apsiriboti tik vien mandarinu arba tik apelsinu, jie kartu labai gerai dera.
Greipfrutas
Greipfruto kvapusis aliejus gaunamas iš Otrus paradisi, kuris auginamas Izraelyje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Parfumerijos pramonėje naudojamas neseniai, daugiausia kaip modifikatorius hesperidų deriniuose. Greifrutas skirtingai nei apelsinų šeimos nariai yra kur kas aštresnis ir subtilesnis, todėl jo dėti kuriant kvepalus reiktu šiektiek mažiau, nes greifruto aromatas gali permušti kitų vaisių ar augalų standartinius kvapus.
Reikia dar paminėti bergamotę Otrus bergamia, kurios vaisiai panašūs į didelius nevalgomus apelsinus. Jos labai lakus kvapusis aliejus kvepalams suteikia stiprumo ir aštrumo. Dar vertėtų paminėti cedratą, gaunamą iš citrono medžio (Otrus medica), plačiai naudotą XVIII ir XIX amžiuje, o dabar parfumerių visiškai pamirštą. Prisiminkime ir smulkiąją, arba žaliąją, citriną, medžio Otrus aurantifolia vaisių, kurio kvapusis aliejus vartojamas tualetinio vandens vyrams, odekolonų sportininkams kompozicijose, taip pat yra kokakolos sudedamoji dalis!
Anyžius ir badijonas
Anyžius (Pimpinella anisum) – žolė, auga Europoje. Kvapusis aliejus gaunamas distiliacijos būdu iš mažų sudžiovintų anyžiaus vaisių. Anyžius ypatingai stiprus augalas naudojamas parumerijos pramonėje.