Rugpjūtis – bene gražiausias vasaros mėnuo, kai dienomis galite grožėtis įvairiaspalviais žiedais, o naktimis – krintančiomis žvaigždėmis. Nors rimčiausi darbai prieš derliaus nuėmimą jau padaryti, vis dėlto aplinkos tvarkymas neturėtų būti išbrauktas iš jūsų darbų sąrašo. Taigi, pakalbėkime plačiau apie tai, ką rugpjūtį galite nuveikti sode.
Šį mėnesį, jei yra poreikis, drąsiai galite genėti trešnes bei vyšnias. Visų pirma pašalinkime ligų pažeistas, džiūstančias šakas. Jeigu medžio vainikas itin tankus, tuomet išpjaukite pačias neproduktyviausias ir stipriausiai augančias šakas. Jas pjaunant reikėtų palikti 5–20 cm ilgio stuobrelį. Kuo storesnė šaka pjaunama, tuo ilgesnis jis turi būti. Atkreipkite dėmesį, kad krūmo formos vyšnių veislių šakos yra linkusios nuplikti, derlių auginanti vainiko sritis vis labiau traukiasi į pakraštį, o šakų pagrindas lieka tuščias. Tokių medžių šakas reikia patrumpinti, tuomet kitąmet ant jų išaugs nauji ūgliai, o vaisiai megsis arčiau liemens.
Šį mėnesį, tiksliau pirmoje jo pusėje, tiesiog būtina genėti obelis. Pašalinkite visus statmenai augančius stiprius ūglius, kurie neaugina vaisių, o tik tankina vainiką. Kai šiuos ūglius išpjausite, į medžio vainiką pateks daugiau šviesos, ir obuoliai nusispalvins gražesnėmis spalvomis. Šiuo laiku žiemines obelis, kurių vaisius ruošiatės išlaikyti kuo ilgiau, reikėtų nupurkšti 0,6 proc. kalcio salietros tirpalu, o rugpjūčio pabaigoje – 0,7 proc. Šios trąšos pagerins obuolių kokybę ir jų išsilaikymą per žiemą.
Rugpjūtis yra geriausias metas skinti vasarinių veislių kriaušes, obuolius ir slyvas, taip aplinkos tvarkymas taps malonumu. Kadangi vasariniai obuoliai dažniausiai sunoksta nevienodai, skinkite juos per keletą kartų. Visų pirma nuskinkite didžiausius ir labiausiai sunokusius vaisius. Vėlyvieji vasariniai obuoliai yra tokie, kurie nuskinti gali būti vartojami ilgiau nei vieną mėnesį. Jei nuskinsite nevisiškai sunokusias vasarines kriaušes, jos per 3–6 dienas bus visiškai sunokusios. Rugpjūtį reikėtų išvalyti ir patalpas, kuriose laikysite vaisius per žiemą, išbalinkite jas šviežiai gesintomis kalkėmis.
Rugpjūčio vidurys yra pats tinkamiausias laikas sodinti naujas braškes. Sveikus daigus sodinkite į iš anksto gerai paruoštą, švarią, išravėtą dirvą. Geriausia jei daigelius perkate iš specializuotų ūkių, kuriuose auginama sodinamoji braškių medžiagą. Jei dirva sausa, tuomet pasodintus braškių daigus itin gausiai palaistykite.
Šis mėnuo – puikus laikas retinti senus serbentų bei agrastų uogakrūmius, kadangi, kai nebelieka uogų, labai gerai matosi, kurios šakos yra sutankėjusios ir kurias reikėtų išpjauti. Kai nuskinsite avietes, nupjaukite visus nuderėjusius bei šiųmetinius silpnus stiebus. Kiekviename krūme turėtų likite po 10 pačių stipriausių stiebų. Kadangi avietės yra linkusios smarkiai plisti į šonus, reikėtų palei avietyną iškasti 25–30 cm gylio griovį ir į jį įdėti plėvelės arba plastiko juostą ir užpilti žeme. Tai pagelbės siekiant, kad augalų šaknys nesiskverbtų tolyn. Taip pat reikėtų vaikštant po sodą rinkti ir naikinti kenkėjus bei sergančius vaisius.
Kadangi rugpjūtį dažnai pasitaiko sausrų, reikėtų sodą karts nuo karto gausiai palaistyti. Žemė turėtų sudrėkti bent 20–25 cm sluoksniu. Jei laistysite tik žemės paviršių, tuomet augalų šaknys keliaus vandens link ir kai jos atsidurs paviršiuje, bus greičiau sunaikinamos dirbant žemę. Gana dažnai drėgmės trūksta ir vaismedžiams. Norint, kad vanduo pasiektų jų šaknis, rekomenduojama geležiniu grąžtu aplink augalą padaryti keletą skylių ir į jas gausiai pripilti vandens.