Laisvalaikis/Pomėgiai

Kaip lemta, taip ir bus

miegasŠis posakis, atkeliavęs iš kaži kokių laikų, šiais laikais dažniausiai yra neigiamas ir niekinamas. Į globalų pavirtęs pasaulis neišvengiamai mato, kad asmeninės pastangos lemia pačią didžiausią sėkmės gyvenime dalį, o lemtis, paprastai tiesiog nurašyta į atsitiktinumus, mažai kam ką reiškia. Tačiau ir dabar gausu horoskopų, burtininkų, pranašų, sapnų aiškinimų ir kitų daugiau mažiau mistinių dalykų, kuriuos dažnas sutinkame kiekvieną dieną. Vieniems tai kažką reiškia, tarsi įkvepia atitinkamai elgtis, kitiems – tik laisvalaikio praleidimo forma, o didelė dalis tokių dalykų net nepastebi.

Sapnų reikšmės turbūt antras pagal populiarumą dalykas po tos dienos horoskopų. Na, čia žinoma tiems, kam tokie dalykai išvis aktualūs. Deja, didžiosios dalies savo sapnų neprisimename, ir toli gražu ne kiekvienas ryte pabudęs gali pasakyti, ką tą naktį sapnavo. O jei pavyko – greit ieškome sapnininko ir aiškinamės, ką gi tas sapnas gali reikšti. O ką jis gali reikšti? Ko gero, ne kaži ką naudingo mūsų ateities gyvenimui. Anot Froido, sapnuose gali atsispindėti mūsų gili atmintis, kuri įprastai tiesiog miega. Kažkokie įvykiai iš vaikystės, kažkokie kiti keisti prisiminimai, jų fragmentai. Pavyzdžiui, jei sapnuojate, kad esate trumpomis rankovėmis, vargiai ar tai gali reikšti artėjantį darbo pasikeitimą, kitų apkalbas ar kad sprogs jūsų automobilio padanga. Greičiausiai smegenys atsimena kažkokią trumpą akimirką, kuomet buvote trumpomis rankovėmis, ir tą vaizdą užfiksavo. Tiesiog. Turbūt kad.

Įprasta sapnuoti ir tai, kas labiausiai neduoda ramybės pastaruoju metu, arba su kuo netikėtai susidūrėme. Nesu matęs tokios statistikos, tačiau tikrai patikėčiau, kad vestuves jau susižadėję ar pakviestieji būti svečiais tokiame renginyje sapnuoja penkis kartus dažniau nei tie, kurie apie jas visai negalvoja. Ar galėtume ir tokiu atveju įžvelgti, jog sapnuoti vestuves reiškia jog šalies ekonomika kitais metais neišvengiamai stipriai augas ir verta nusipirkti kuo daugiau akcijų? Na, kodėl gi ne, jei tik nuo to smagiau.

Panašiai yra ir su horoskopais. Pernelyg į juos gilintis neverta, laimei, dažnai jie pakankamai abstraktūs. Pavyzdžiui, kurio gi zodiako ženklo savininkui gali pakenkti pasiūlymas rugsėjo 29 dieną po pietų būti atsargesniems? Tačiau neskubėkime smerkti ir neigti. Paneigti bet kokius sąryšius tarp mistikos ir realybės sunku. Moksliškai metodiškai – neįmanoma. Ko gero taip pat, kaip ir patvirtinti. Tad tegu sapnininkas būna kaip laisvalaikio forma, praskaidrinanti dieną. Juk ir pasakomis netikime, tačiau jas skaitome vien dėl to, kad įdomu ir smagu.