Būstas/Interjeras

Gręžinys vandeniui – tai dar ne viskas

Besistatantys privačius namus dažniausiai susiduria su vandentiekio problema. Retai kada būna galimybė prisijungti prie esamo vandens gręžinio, dažniausiai tenka darytis tokį patiems. O tai brangus malonumas. Kita vertus, ir po to seka nemažos išlaidos, dažniausiai susijusios su vandens minkštinimu ir nugeležinimu. Geras vandens filtras, skirtas geležies jonams šalinti, gali kainuoti ir daugiau nei penktadalį viso gręžinio įrengimo kainos. Tačiau kartais be jo tiesiog neįmanoma.

Būtent vandens nugeležinimas kai kuriuose Lietuvos regionuose yra neišvengiama būtinybė privačių namų ir gręžinių savininkams. Užbėgant už akių mintims apie tai, jog pašalinti geležį galima paprastais mechaniniais filtrais, atkreipiame dėmesį, jog gręžinių vandenyje esanti geležis yra disocijavusi į jonus, tai ne geležies hidroksidai ar oksidai. Mechaniškai jų pašalinti tiesiog neįmanoma. Tuomet belieka vienu ar kitu būdų vandenyje esančius geležies jonus oksiduoti, gauti rūdis, ir jau tada jas šalinti mechaniškai. Priklausomai nuo to, kokiu būdų oksiduojama geležis, vandens nugeležinimui skirti filtrai skirstomi į tipus. Grubiam įsivaizdavimui, kiek kainuoja toks arteziniam vandeniui filtruoti skirtas filtras pasakysime, jog jų kaina sukasi apie vieną tūkstantį eurų.

Vandens minkštinimas ir nugeležinimasAr galima verstis be filtrų? Tikrai taip. Sunkiai, nepatogiai ir trumparegiškai. Geležį šalinantys filtrai atlieka ir vandens minkštinimo funkciją, kartu pašalindami ir įvairius kalcio junginius. Nefiltruotas vanduo greitai telkia nuosėdas jūsų vamzdynuose, arbatinuke, skalbimo mašinoje, vandens šildytuve ir kitur. Ten, kur geležies kiekis ženkliau viršija leistinas normas, nefiltruoto vandens virinimas arbatinuke padengia jo dugną rudai vos per kelias dienas. Kas dedasi mažiau matomose vietose skalbimo mašinoje ar boileryje, belieka tik įsivaizduoti. Tad vandens minkštinimas, o kartu ir nugeležinimas, turėtų būti neatsiejamas nuo gręžinio įsirengimo.

Kartais, nepatikėję gręžėjų rekomendacijomis ir taupydami pinigus, žmonės nusprendžia filtro nedėti ir tik vėliau, jau eksploatuojant gręžinį pažiūrėti, kiek jis jiems reikalingas. Viena vertus, tai tarsi gudru – gal nežymiai normas viršijantis geležies ar kalcio junginių kiekis jums ir nepakenks. Tačiau tokiu būdų pradeda kaupti nuosėdas ir visoje savo santechnikoje, ir jei nuspręsite kad filtras būtinas – pasigailėsite, kad jo nedėjote iš pat pradžių. Dažniausiai apsispręsti padeda elementarus rekomendacijų laikymasis – jei tam tikri junginiai viršija leistinas normas, geriausia iš karto investuoti ir į vandens filtrą.