Verslas/Ekonomika

Koks sėjamosios veikimo principas?  

Šiandien yra tiek daug įvairios žemės ūkio technikos, kad galima visiškai susipainioti, kas ir, ką daro. Norime paaiškinti apie techniką paprastai ir žmoniškai – žmonėms, kurie nebūtinai dirba žemės ūkyje, tačiau nori susipažinti su šiomis ūkininkavimo plonybėmis. Juk nedidelį traktoriuką dabar gali sau leisti įsigyti beveik visi smulkūs ūkininkai (kad ir gyvenantys mieste, o į ūkį važinėjantys tik savaitgaliais).

Sėjamosios yra vienas iš sudėtingesnių mechanizmų. Jos tikslas – įterpti sėklas į žemės paviršių efektyviausiu būdu – ne per giliai ir tolygiai, kad nebūtų eikvojama sėkla be reikalo. Sėjamosios yra ne savaeigės, jos tvirtinamos prie traktoriaus galo ir varomos mechaniniu būdu. Tai reiškia, kad jos neturi savo variklio, o visi judesiai yra atliekami iš traktoriaus kardaninio veleno ir hidraulinės bei pneumatinės sistemos.

Sėjamųjų tipai

Sėjamosios skirstomos į keletą pagrindinių tipų, pritaikytų skirtingoms sėkloms ir dirvos sąlygoms

 • Juostinės tiesioginės sėjamosios

Šios sėjamosios sėja sėklas juostomis tiesiai į ražieną, su fiksuotu atstumu tarp eilučių. Jos dažniausiai naudojamos grūdų, ankštinių kultūrų ir kukurūzų sėjai.

 • Universalios sėjamosios

Kaip rodo pavadinimas, universalios sėjamosios gali sėti į neišdirbtą ir išdirbtą žemę. Universalios sėjamosios dažniausiai naudojamos smulkių sėklų, grūdų, ankštinių kultūrų ir kukurūzų sėjai.

 • Tiksliosios sėjamosios

Šios sėjamosios naudoja pažangias technologijas, tokias kaip GPS navigacija ir sėklų skaičiavimo sistemas, siekiant užtikrinti itin tikslų sėklų pasiskirstymą. Jos idealiai tinka sėjai, kai siekiama maksimalaus tikslumo ir efektyvumo, pavyzdžiui, sėjant cukrinius runkelius, kukurūzus ir kitas daržoves.

 • Klasikinės sėjamosios

Su jomis galima sėti tik į išdirbtą žemę. Dažniausiai sėjami grūdai, ankštinės kultūros.

 

Sėjamųjų komponentai

Nepriklausomai nuo tipo, visos sėjamosios susideda iš kelių esminių komponentų

 • Sėklų bunkeris

Tai rezervuaras, kuriame laikomos sėklos, skirtos sėjai. Sėklų bunkerio dydis ir forma priklauso nuo sėjamosios tipo ir sėklų kiekio, kurį reikia pasėti.

 • Dozatorius

Dozatorius kontroliuoja sėklų srautą iš bunkerio į sėklų vamzdį. Jis reguliuojamas atsižvelgiant į sėklų dydį ir norimą sėjos normą.

 • Sėklų vamzdis

Sėklų vamzdis nukreipia sėklas nuo dozatoriaus į dirvą. Jo ilgis ir forma priklauso nuo sėjamosios tipo ir sėjos metodo.

 • Kultivatoriai

Kultivatoriai atveria dirvožemio vagą, į kurią bus dedamos sėklos. Jų gylis ir atstumas tarp jų reguliuojami atsižvelgiant į sėklų dydį ir dirvos tipą.

 • Užklojėjai

Užklojėjai uždaro dirvožemio vagą ir uždengia sėklas, taip sudarydami tinkamas sąlygas dygimui. Jų forma ir darbinis plotis priklauso nuo sėjamosios tipo ir dirvos sąlygų.

Sėjos procesas

Sėjos procesas su sėjamąja apima šiuos žingsnius

 • Sėklų įkrovimas

Sėklos įpilamos į sėklų bankerį, atsižvelgiant į sėjamosios talpą ir norimą sėti plotą.

 • Dozatoriaus reguliavimas

Dozatorius nustatomas pagal sėklų dydį ir norimą sėjos normą. Sėjos norma apskaičiuojama atsižvelgiant į sėklų daigumo procentą ir norimą augalų tankumą.

 • Sėjos pradžia

Traktorius traukia sėjamąją per lauką. Sėjamosios greitis reguliuojamas atsižvelgiant į sėklų dydį ir dirvos tipą.

 • Kultivatorių darbas

Kultivatoriai atveria dirvožemio paviršių, kurioje bus dedamos sėklos. Vagoje gylis ir atstumas tarp vagų reguliuojami atsižvelgiant į sėklų dydį ir dirvos tipą.

 • Sėklų pasėjimas

Dozatorius kontroliuoja sėklų srautą, kuris per sėklų vamzdį nukreipiamas į atvertą vagą. Sėklų pasiskirstymas eilėmis ar kitais būdais priklauso nuo sėjamosios tipo.

 • Uždengimas

Užklojėjai uždaro dirvožemio vagą ir uždengia sėklas. Uždengimo būdas ir gylis priklauso nuo sėklų rūšies ir dirvos sąlygų. Pavyzdžiui, smulkioms sėkloms gali pakakti lengvo užspaudimo, o stambesnėms sėkloms gali reikėti storesnio žemės sluoksnio.

Sėjamosios skiriasi savo dydžiu ir užsėjamu plotu, todėl reikia atsižvelgti į traktoriaus galimybes. Čia reiktų pasikonsultuoti su žemės ūkio technikos pardavėjais ir kitais ūkininkais, kurie duos tikrai ne vieną naudingą patarimą, kaip sėją padaryti, kaip įmanoma sklandesnę ir efektyvesnę.